Chodzenie do szkoły wiąże się nierozerwalnie z tym, że nauczyciele będą w jakiś sposób weryfikować wiadomości swojej klasy. Różnych możliwości do tego jest wiele, dużą popularnością cieszy się chociażby typowe pytanie przy tablicy, ale też i różne domowe zadania. Lecz chyba najczęściej kadra pedagogiczna wykorzystuje wszelkie kartkówki i sprawdziany. To właśnie w taki sposób najlepiej da się sprawdzić, czy faktycznie jakaś osoba umie wyznaczoną część materiału, czy może jednak nie.
Zasady i postać pisemnych sprawdzianów zależą w dużej mierze od danego nauczyciela. W dużej ilości szkół pojawiają się w regulaminie punkty ustalające przykładowo zwolnienie ucznia z takiego obowiązku po przebytej chorobie, czy też sposób poprawienia ocen na lepsze. Ale już same pytania jak też forma i czas leżą już w gestii pedagoga. Generalnie największa różnica pomiędzy kartkówkami a sprawdzianami będzie taka, że kartkówki obejmują jedynie niedużą część bieżącego materiału, i trwać mogą nawet poniżej kilkunastu minut. Sprawdziany są nieco dłuższe, trwają przeważnie pełną lekcyjną godzinę, ale w przypadku niektórych przedmiotów czasami może to być dwie z rzędu.
Całkowicie odmienna jest również waga samych ocen. Ponieważ na sprawdzianie uczniowie muszą się wykazać pokaźną wiedzą z dużej części materiału, to także i ocena z niego będzie miała dużo większe znaczenie. Z tego też powodu ten sposób weryfikacji planuje się z dużym wyprzedzeniem, w wielu przypadkach sprawdzian zostaje zapowiedziany nawet kilka tygodni wcześniej. W czasie nauki na niego uczniowie mają wiele różnych możliwości. Po pierwsze mogą korzystać z notatek robionych na lekcjach i podręczników do danego przedmiotu. Obecnie niezwykle przydatne są też różnego rodzaju serwisy z pojawiającymi się na sprawdzianach pytaniami. Do takich pytań są też umieszczane dokładne odpowiedzi, co jest bardzo pomocne w nauce. Co interesujące, z tego typu miejsc często korzystają też nauczyciele, jacy chętnie wykorzystują znalezione zadania do opracowania własnych.
+Tekst Sponsorowany+