Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Dziś trudno zdefiniować nie tylko dekadę, ale i wiek pisania świętych ksiąg

Tak więc najwcześniejsze rękopisy ewangelii pochodzą z II lub III wieku n.e., ale istnieją dowody na to, że ewangeliści, których imiona pojawiają się pod tekstami, żyli w I wieku. Nie ma dowodów na to, że rękopisy powstały w tym czasie, poza nielicznymi cytatami w tekstach datowanych na koniec I – początek II wieku. W przypadku Biblii pytanie jest prostsze.

Uważa się, że Stary Testament został napisany w okresie od 1513 r. p.n.e. do 443 r. p.n.e., a Nowy Testament od 41 r. n.e. do 98 r. n.e. Napisanie tej niesamowitej książki zajęło więc nie rok czy dekadę, ale ponad półtora tysiąca lat.

Osoba wierząca bez wahania odpowie, że „Biblia jest słowem Bożym”. Okazuje się, że autorem jest sam Pan Bóg. Gdzie w składzie Biblii, powiedzmy, mądrość Salomona czy księga Hioba? Okazuje się, że autor nie jest sam? Przyjmuje się, że Biblia została napisana przez zwykłych ludzi: filozofów, uprawiających ziemię, żołnierzy i pasterzy, lekarzy, a nawet królów.

Ale ci ludzie mieli szczególne boskie natchnienie. Nie wyrażali własnych myśli, ale po prostu trzymali w rękach pióro, podczas gdy Pan poruszał ich ręką. A jednak każdy tekst ma swój własny styl pisania, ma się wrażenie, że należą do różnych osób. Bez wątpienia można ich nazwać pisarzami, jednak za współautora mieli samego Boga.

Mieli szczególne boskie natchnienie

Autorstwo Ewangelii przez długi czas nie budziło wątpliwości. Uważano, że teksty zostały napisane przez czterech ewangelistów, których imiona są wszystkim znane: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. W zasadzie nie sposób z całkowitą pewnością wymienić ich autorów. Wiadomo tylko z całą pewnością, że nie wszystkie działania opisane w tych tekstach miały miejsce przy osobistym świadectwie ewangelistów. Najprawdopodobniej jest to zbiór tzw. sztuki mówionej, opowiedzianej przez ludzi, których nazwiska na zawsze pozostaną tajemnicą. To nie jest ostatni punkt widzenia. Badania w tym zakresie trwają, ale dziś wielu pastorów zdecydowało się nadal mówić parafianom, że Ewangelia została napisana przez nieznanych autorów.

żnice między Biblią a Ewangelią

Ewangelia jest integralną częścią Biblii, odnosi się do tekstów Nowego Testamentu. Biblia jest pismem wcześniejszym, zaczynającym się w XV wieku p.n.e. i obejmującym 1600 lat. Ewangelia opisuje jedynie życie Jezusa Chrystusa na ziemi i jego wstąpienie do nieba, Biblia opowiada również o stworzeniu świata, zaangażowaniu Pana Boga w życie Żydów, uczy nas odpowiedzialności za każdy nasz czyn itp.

Biblia zawiera teksty w różnych językach. Ewangelia jest napisana w starożytnej grece.

Autorzy Biblii uważani są za natchnionych przez Boga zwykłych ludzi, autorstwo Ewangelii jest kontrowersyjne, choć jeszcze niedawno przypisywano je czterem ewangelistom: Mateuszowi, Markowi, Łukaszowi i Janowi.

Powrotowi do wiary przodków towarzyszy uzupełnianie braków w znajomości podstawowych pojęć i przepisów naszej prawosławnej wiary. Czym różni się Biblia od Ewangelii? To pytanie mnie zaskoczyło i nie znałem właściwej odpowiedzi. Ewangelia jest często sprzedawana jako osobna książeczka i w porównaniu z Biblią wygląda skromnie. Ale jeśli otworzy się pierwsze strony Ewangelii, staje się jasne: chodzi o życie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Przyjrzyjmy się różnicy między Starym i Nowym Testamentem, które składają się na Biblię.

Stary Testament

O czym jest Stary Testament? W Księdze Rodzaju czytamy o stworzeniu wszechświata przez Boga, następnie księga opowiada o życiu narodu żydowskiego w czasach niewoli egipskiej, kiedy wędrował po pustyni i otrzymał od ludzi Dziesięć Przykazań. To właśnie te 10 przykazań stanowi trzon starego (starożytnego) przymierza Boga z narodem izraelskim.

Biblia została napisana w ciągu półtora tysiąclecia przez różnych autorów.

Głównym językiem pisanym jest hebrajski i aramejski. Jak powstała Biblia? Uważa się, że wszystkie teksty zawarte w Piśmie Świętym były bosko natchnione. To znaczy, że człowiek po prostu spisał to, co czuł w swoim sercu i myślach pod Bożym przewodnictwem. Stary Testament może być rozumiany jako artystyczna biografia oraz jako natchnione przez Boga nauczanie, dowód na cuda i moc Boga.

Wieki mijają przed nami w opisie biblijnych historii, czytamy pełne wewnętrznych sprzeczności słowa mądrości Salomona i psalmy Dawida. Przesłania proroków budzą grozę i rozpacz, a niekończąca się wojna Żydów o Ziemię Obiecaną zostaje rzucona na szalę. Ale to wszystko jest już przeszłością, gdyż po Jezusie Chrystusie zostało zawarte nowe przymierze. Jest to przymierze miłości i zaufania między Bogiem a narodami ziemi. Przymierze to otwiera przed ludzkością nową historię, pełną radosnej nadziei i wdzięczności za cudowne ocalenie od kary grzechu.

Nowy Testament i Ewangelia

Nowy Testament to zbiór 27 ksiąg, które opowiadają o czasach z życia Jezusa Chrystusa. Zawiera 4 Ewangelie, 21 listów Apostołów, Dzieje Apostolskie i Apokalipsę. Ale centralnym wydarzeniem Nowego Testamentu jest właśnie Ewangelia – dobra nowina o zbawieniu. Ewangelia jest tłumaczona z greki jako Ewangelia. Przekazuje narodom ziemi dobrą nowinę o Zbawicielu świata. To są 4 przesłania ewangelistów:

  1. Łukasz;

  2. Mateusz;

  3. Mark;

  4. Jan.

Ewangelie opisują życie, posługę, śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W dalszej części Nowego Testamentu znajdujemy 27 listów apostołów (uczniów Jezusa). Nowy Testament opisuje również dzieła apostołów, za które zostali pobłogosławieni przez samego Chrystusa.

Księga Dziejów Apostolskich opisuje wydarzenia związane z narodzinami Kościoła Chrystusowego. Autorstwo przypisuje się świętemu Łukaszowi. Jest to szczegółowy chronologiczny opis wszystkich działań zmierzających do stworzenia Kościoła, a także dokładne współrzędne geograficzne przemieszczania się Apostołów podane w dokumentach.

Listy apostołów zawierają odpowiedzi na praktyczne pytania dotyczące organizacji życia wspólnoty chrześcijańskiej, zasad postępowania chrześcijan oraz interpretacji nauki Chrystusa. Pierwsi chrześcijanie byli Żydami, więc nie rozumieli różnicy między starym a nowym przymierzem Boga z człowiekiem. Głównym przesłaniem ewangelicznym jest ewangelia o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, która przynosi zbawienie całemu światu.

Księga Apokalipsy opisuje wizje świętego apostoła Jana, które objawił mu Bóg.

Pokazuje najważniejsze fragmenty Dni Ostatnich, straszliwy sąd nad grzesznikami. Bóg pokazał ludziom, że jego Syn Jezus Chrystus będzie sądził. Jest to najbardziej tajemnicza ze wszystkich stron Nowego Testamentu, ponieważ wszystkie informacje zakodowane są w symbolach. Ojcowie Kościoła przez długi czas obawiali się włączenia objawienia Jana do kanonu właśnie ze względu na symbolikę wizji. jak zadbać o swoją wiarę?

Nowy Testament, w przeciwieństwie do Starego, został napisany w starożytnej grece. Ewangeliści, którzy napisali 4 Ewangelie żyli w I wieku n.e. Teksty Ewangelii pochodzą z około 41 roku n.e.

Aby prawidłowo odpowiedzieć na pytanie, jaka jest różnica między Biblią a Ewangelią, musimy odwołać się do treści tych ksiąg. Chrześcijanie wierzą, że Ewangelia jest integralną częścią Biblii i opowiada o życiu Jezusa Chrystusa i jego uczniów. Ale Żydzi nie uznają nowego przymierza, stare przymierze z Bogiem jest dla nich nadal aktualne. Stary Testament w języku hebrajskim nosi nazwę Tory (Pięcioksiąg).

Czym różni się Biblia od Ewangelii w prawosławiu?

Ewangelia stanowi integralną część Biblii i jest zawarta w Nowym Testamencie; Ewangelia została napisana znacznie później niż teksty biblijne; Biblia opowiada o stworzeniu ziemi i pierwszym człowieku; Ewangelia mówi o Zbawicielu świata, Jezusie Chrystusie; autorzy opowieści biblijnych nie są znani, ewangelia została napisana przez 4 ewangelistów. Różne interpretacje i rozumienie tekstów Ewangelii doprowadziły do podziału między chrześcijanami i powstania wielu denominacji. Dlatego trzeba czytać i interpretować ewangelię pod okiem ojców kościoła, aby nie odpaść od wiary.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz